Metabo HPT NP18DSAL 18V 23 Gauge Cordless Pin Nailer
(No reviews) Write a Review
Quantity Buy 2 - 5 Buy 6 or above
Adding to cart… The item has been added
SKU: HIT-NP18DSALM
UPC: 717709020979
Condition: New
Availability: Usually ships NEXT business day
Shipping: Free shipping available to continental US
  • FASTENERS: Accepts 23 gauge nail lengths 5/8-in, 3/4-in, 1-in, 1-3/16-in, and 1-3/8-in
  • LOW RECOIL: Built-in counterweight greatly reduces recoil
  • BATTERY LIFE: 3,000 Nails per charge using Metabo HPT's compact 3.0 Ah Li-ion battery
  • LED LIGHT: High-luminance LED light with on-tool on/off switch
  • RECOMMENDED: Use Metabo HPT Pin Nails for best results
  • APPLICATIONS: Ideal for cabinetry, paneling, small molding/trim, and craft work
The 23 Gauge Cordless Pin Nailer (NP18DSAL) is taking fine finish carpentry to the next level. No longer will you have to worry about hoses and compressor for your 23 Gauge Pin Nailer needs. The Metabo HPT 18 V cordless 23 Gauge Headless Pin Nailer is taking fine finish carpentry to the next level. No longer will you have to worry about hoses and compressor for your 23 Gauge Pin Nailer needs. Metabo HPT is proud to build upon a strong pneumatic heritage and now offering a professional cordless option. The NP18DSALM is equipped with a built-in counterweight that virtually eliminates all recoil, while reducing the force needed to drive the tool. It also features a no-push work contact safety tip that reduces marring to provide a clean finish. Additional features include tool-less depth of drive adjustment, dry-fire lockout, on-tool battery indicator, belt hook, soft grip handle, and tool body rubber bumpers. The NP18DSALM is capable of driving approximately 3,000 pins with Metabo HPT's compact 3.0 Ah battery, allowing you to efficiently and comfortably complete any task. FASTENERS: Accepts 23 gauge nail lengths 5/8-in, 3/4-in, 1-in, 1-3/16-in, and 1-3/8-in. PRECISION NOSE: Slim nose design allows nailing into the grooves of any trim. BATTERY LIFE: 3,000 Nails per charge using Metabo HPT's compact 3.0 Ah Li-ion battery. Included with the Cordless Pin Nailer: (1) Compact 3.0Ah Lithium Ion Battery BSL1830C (339782), Fast Charger (UC18YKSL), Contractor Bag (371108), Safety Glasses (875769), 3mm Hex. Bar Wrench (943277), No-mar Nose Cap Set (370901).
Item Details
BrandMetabo HPT
Item Units1 Count
ConditionNew
ManufacturerKoki Holdings America, Ltd
ModelNP18DSAL
Manufacturers Paart NumberNP18DSAL
SKUHIT-NP18DSALM
UPC717709020979
GTIN00717709020979
Shipping Dimentions18 in L x 14 in W x 7 in H